Alışveriş merkeziniz için planladığınız iletişim/pazarlama etkinliğinin diğerlerinden farklı ve etkileyici bir organizasyon olmasını istiyorsanız, karar vermeden önce bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz. İster dönemsel bir etkinlik olsun, ister bir açılış organizasyonu olsun, net bir strateji ile ilerlediğiniz sürece hedefe ulaşmanız çok daha kolay olacaktır.

Bu yazıda, AVM Etkinliği düzenlerken hangi aşamaların gerekli olduğunu ayrıntılarıyla belirtmeye çalıştık.

İlk aşama oldukça basit; düzenleyeceğiniz AVM etkinliği ya da açılış organizasyonu ile erişmeyi amaçladığınız net ve ölçümlenebilir akıllı hedeflerbelirlemenizi öneriyoruz. Zira stratejinizi bunun üzerine kuracaksınız. Örnek vererek açıklayalım;

Akıllı Hedef: Eylül ayı boyunca hafta sonu ziyaret adetlerinde %40 artış, ciroda %10 artış.

Akıllı Hedef Değil: Müşteri memnuniyetini artırmak, güler yüzlü ayrılmalarını sağlamak.

İkinci aşamada, hedef(ler)inizi belirledikten sonra, bu hedef ulaşmak için kimlerle iletişim kuracağınızı netleştirmelisiniz. Hedef kitlenizitanımanız gerekiyor.

AVM Etkinliğinizin organizasyonu için herhangi bir organizasyon şirketine telefon açıp, Cumartesi günü doğru üniversite seçimi üzerine bir uzman konuşmacı çağırıp panel düzenlemek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Hedef kitleniz genelde 0-6 yaş çocuk sahibi olup, hafta sonu çocuklarını eğlendirebileceği bir yer arıyorsa, konuşmayı dinlemeye çalışan birkaç kişi de muhtemelen çocuk gürültüsünden pek birşey duyamayacaklardır.

AVM Etkinliği düzenlemeden önce, hedef kitlenizin demografik özellikleri nelerdir, nerede oturuyorlar, eğitim ve gelir seviyesi nedir, AVM’nizde geçirdikleri ortalama süre ne kadar, gibi konulara hakim olmanız gerekiyor. Beyaz yakalı, az vakti olan ve iş kıyafetini hızlıca alıp çıkacak kişilerden mi bahsediyoruz yoksa AVM’yi bir sosyal ortam olarak değerlendirip burada kaliteli vakit geçirmek isteyen kişilerden mi?

Bu bilgilere hakim değilseniz, hızlı karar verip bütçenizi bir etkinlik için tüketmemenizi tavsiye ederiz. Colors Event’in hedefi, sadece AVM Etkinlikleri düzenlemek değil, iş ortaklarının etkinlik organizasyonu ile ulaşmak istedikleri hedeflere erişebilmeleri için onlara danışmanlık sağlayıp uzun vadeli ilişkiler kurmaktır.

Üçüncü aşamada, etkinlik kurgusunuhazırlamaya başlayabiliriz.

Akıllı hedefinizi belirlediniz, AVM ziyaretçilerini tanıyorsunuz ve ziyaretçiler arasından Hedef Kitlenizi netleştirdiniz. Bu aşamadan sonra AVM etkinliğinin kurgusunu düşünmeye başlayabilirsiniz. Yapılan temel hatalardan biri, ilk 2 aşamayı hesaba katmadan etkinliğin organize edilmesidir.

AVM Etkinlikleri

AVM Etkinlikleri

Planlayacağınız etkinliğin kurgusu, hedef kitlenizin beklentilerini karşılayan ve ilgilerini çekecek bir kurgu olmalı.

AVM Etkinliklerinde kurgu oluşturma aşaması, kreatif bir süreçtir. Bu planlamayı operasyon ya da idare ekiplerinin organize etmesini beklemek yerine, profesyonel destek almanızı öneririz. Göz önüne almanız gereken konular;

  • Öne çıkarmak istediğiniz ürün/hizmet grubu ile etkinlik konusu birbirleriyle ilişkili olmalıdır.
  • İletişim Kanalları, hedef kitlenizin özelliklerine uygun olmalıdır.
  • Markanızın görünürlüğünü, rahatsız edici olmadan, optimum seviyede kurmanız gerekir.
  • İletişiminiz sadece AVM içinde değil, öncesinde başlamalı. Entegre bir iletişim planı oluşturup, hedef kitlenize bir deneyim sağlıyor olmalısınız.
  • Kurgunuzda yaratıcı olmak için riskli girişimlerde bulunmamalısınız. Doğru sonuca hizmet ettiği sürece, daha önce uygulanmış yöntemleri sadece farklı olmak için gözden çıkarmayın. Hedefiniz ve kitlenize göre geleneksel çözümler etkin sonuçlar verebilir.
  • Bunun bir PR çalışması olduğunu unutmayın. Yerel medyada görünür olmak, marka iletişiminiz açısından çok önemlidir.

Dördüncü aşama, ölçümlemeaşamasıdır. Hedeflerinizi ne oranda gerçekleştirdiğinizi inceleyin. Bundan sonra yapacağınız AVM etkinlikleri için en önemli veri olacaktır.

Bu yazıyla düzenleyeceğiniz AVM Etkinlikleri ya da açılış organizasyonları için size ilham vermeyi hedefledik. Colors Event olarak tüm bu aşamaların hepsinde size hem danışmanlık hem de uygulama hizmeti sağlıyoruz. Sizi müşterimiz olarak değil, iş ortağımız olarak değerlendiriyoruz. İletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Paylaşın

Özet
Yazı Adı
AVM Etkinliklerinde ve Açılış Organizasyonlarında Etkili Planlama
Açıklama
Alışveriş merkeziniz için planladığınız iletişim/pazarlama etkinliğinin diğerlerinden farklı ve etkileyici bir organizasyon olmasını istiyorsanız, karar vermeden önce bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz.
Hazırlayan
Yayınlayan
Colors Event
Logo